מפעל אספלט סולל בונה – מחצבת מודיעים | הדי סקלוזוב

יזם: סולל בונה

בתאריך 22.12.20 התקיים סיור במפעל אספלט סולל בונה הממוקם בתוך מחצבת אבן וסיד מודיעים (איזור תעשיה שהם) בו השתתפו ארקדי קוסלמן (הבטחת איכות מתחם ה- 1000) הדי סקלוזוב וברק סמדר. המפעל מספק כ- 10% מצריכת האספלט בשוק. בעת הסיור המפעל היה מושבת בעקבות תקלה במערכת ההזנה של הביטומן).

הסיור הועבר ע"י טכנולוג המפעל אינג' ארז גרוסמן וכלל הסברים מפורטים על תהליכי הייצור של התערובת האספלטית החל משלב אספקת האגרגטים ועד לשילוח האספלט באמצעות משאיות לאתרי העבודה.

שלב 1- קבלת החומרים: המפעל מקבל אגרגטים דולומיט וחול ממחצבת תרקומיא (האגרגטים במחצבת אבן וסיד לא עומדים בדרישות), ואגרגט בזלתי ממחצבה ברמת הגולן. המפעל מקבל גם חומר מקורצף העובר גריסה וניפוי בהתאם לגודל האגרגט ומוזן בהמשך למערבל האספלט כ- 10-15% מסך התערובת בהתאם לתכנון.

שלב 2- האגרגטים מועברים לתאים קרים ולאחר מכן לתנור ייבוש באמצעות מסוע. מתנור הייבוש האגרגטים מוכנסים לסדרה של נפות בכדי לקבוע את הדירוג בהתאם למרשל הדרוש.

שלב 3- ערבוב כלל החומרים יחד (אגרגטים, אספלט גרוס, ביטומן) במערבל המכיל עד 4 טון ובטמפ' של 165-170 מעלות צלזיוס יכולת העבודה של המערבל הינה כ- 120 טון תערובת אספלט בשעה, לאחר מכן תערובת האספלט מועברת מהמערבל למכלים, אשר שומרים את התערובת חמה עד לשעתיים (זמן האחסנה המקסימלי לפני העמסה למשאיות).

המערכת כולה מחוממת ושומרת על חום המרכיבים במשך כל תהליך הייצור, תהליך הייצור הינו ממוחשב ונשלט מחדר בקרה בהתאם למרכיבים הנדרשים בתערובת האספלט.

במפעל האספלט קיימת מעבדה צמודה אשר בודקת את ההתאמה של תהליך הייצור לתערובות המרשל במשך כל התהליך (כולל בדיקות צפיפות גלילים, מנת חללים, תכולת ביטומן, דירוג האגרגטים).

מתחם מחצבת מודיעים מכיל בנוסף למפעל האספלט של סולל בונה: מפעל בטון של חב' רדימיקס ומחצבה של חב' אבן וסיד.