פאלאס דיור מוגן בשכונת רקפות בראשון לציון | הכר את המומחה | טל בן יעקב

יזם: קבוצת עזריאלי

פתרון העברת תשתיות עירוניות במגרש פרטי

רקע
פרויקט דיור מוגן פאלאס ראשונים מוקם במרכז שכונת רקפות הנבנית במזרח ראשון לציון. השכונה החדשה משתרעת על שטח של כ- 180 דונם ותכיל כ- 1400 יח"ד. הפרויקט של עזריאלי ייבנה על מגרש בשטח 3.4 דונם בלבד, ויכלול 250 יח"ד מוגן בבניין רב שימושים. בתת הקרקע ייבנו 4.5 מרתפי חניה, קומת קרקע מסחרית ובקומה ראשונה יהיו שטחי קהילה בבעלות העירייה לשימושים שונים, מעליהם מחלקה סיעודית וקומות ציבוריות לשימוש הדיור המוגן ומעליהם ייבנו יחידות הדיור המוגן. סה"כ בבניין 27 קומות מעל קומת הקרקע שטח בניה כולל כ- 55,000 מ"ר. אדריכלי הפרויקט משרד כנען שנהב, קונסטרוקציה ש. בן אברהם מהנדסים.

תוואי צנרת תת קרקעית

המגרש של עזריאלי הינו איחוד של שני מגרשים קטנים (1.5 דונם כ"א). בין שני המגרשים מתוכנן שצ"פ למעבר הולכי רגל במפלס הרחוב, ובתת קרקע בוצעו תשתיות ניקוז, ביוב, ותקשורת המשרתות את החלק המזרחי של השכונה. החניון העליון הינו תפעולי ומיועד לכניסת משאיות אשפה ולטעינה ופריקה. השארת הצנרת במקומה משמעה חיתוך החניון העליון לשניים על ידי צנרת בעומק 3.5 מטרים. עקב ממדיו הצנועים של המגרש, כלל אין פתרון להעברת הצנרת, כיוון שאורך רמפת הגישה לחניון מוגבל והשיפוע הנדרש להעברת המשאית מתחת לצנרת תלול מדי ואינו תקני. לפיכך הפתרון היחידי שבא בחשבון הוא להסיט את הצנרת ממקומה. בסקיצה המצורפת רואים את התשתיות המבוטלות המסומנות באיקסים, ואת התשתיות החדשות בקווים אדומים וסגולים המקיפות את המגרש לאורך הדופן הדרומית וחלק מהמערבית, ומתחברות חזרה לקווים הממשיכים מערבה. כדי שלא לוותר על שטחי החניון שמתחת לצנרת הוצעו למניב (תאגיד המים בראשל"צ), מספר אופציות לביצוע הצנרת. למשל לבנות טונל, חלל סגור במפלס החניון הראשון ,להעביר דרכו צנרת מפלדה ללא שוחות, ולתכנן פתחי גישה לחלל לצרכי תחזוקה. טונל כזה מפחית משמעותית את העומסים על החניון. אך מניב סירבה להצעה זו.

תכנית המובל על רקע המגרש

פרטי קונסטרוקציה
בסופו של דבר נבחר פתרון של "מובל" מבטון פתוח לשמיים שישען בצד אחד על קירות הדיפון ובצד השני על כלונסאות זמניים. הכלונסאות מתוכננים לעמוד חופשי בגובה 20 מטר עם השלמת החפירה ולתמוך במובל עד להשלמת החניון. הכלונסאות ייהרסו לאחר שהמובל ייתמך על גבי עמודי הבניין. מניב יבצעו את הצנרת בתוך המובל ויקבלו זיקת הנאה לצרכי אחזקה בתוך המגרש של עזריאלי. כך מתקבלת הפרדה מוחלטת בין החניון לצנרת הציבורית.

צוות ניהול וביצוע
צוות מרגולין: אמיר אלפרוביץ מנכ"ל ובעלים, אדי פיקלר פיקוח צמוד באתר. טל בן יעקב ניהול פרויקט
צוות עזריאלי: שרון אריה סמנכ"ל הנדסה, גבי עובד אדריכל קבוצת עזריאלי, אופיר רוזנפלד מנהל הפרוייקט.
קבלן מבצע אריאל גבאי תשתיות: אלי גבאי, אור שוהם וסורין סנדור. מנה"ע ערן קידר.