קרסו מוטורס בראשון לציון | ישראל זלצמן

יזם: carasso motors | אדריכל: אורבך הלוי
 1. נתונים כלליים

הפרויקט נמצא במתחם מעוין שורק – ראשון לציון, ומשתרע על שטח בנוי של כ- 27,750 מ"ר, על מגרש של 45 דונם.

השטח הבנוי כולל אזורים עיקריים כדלקמן:

 • חניון/מרתף בשטח כולל של 13,200 מ"ר
 • מוסך בשטח כולל של 9,500 מ"ר
 • אולמות תצוגה בשטח כולל של 4,500 מ"ר
 • משרדים לליסינג, טרייד-אין, שטחים מסחריים וכו' בשטח כולל של 550 מ"ר
 • מגרשי חניה לליסינג וטרייד-אין

 

 1. מהות הפרויקט

הפרויקט נבנה כמרכז שירות ראשי של חברת קרסו מוטורס בגוש דן, המקיף את כל מכירות והשירותים של חברת קרסו כולל כל המותגים ניסן, רנו, דאצ'יה, אינפיניטי, ורכבים מסחריים.

אולמות תצוגה למותגים:

ניסן

רנו

דאצ'יה

מוסך מרכזי – הנותן שירותים לכל המותגים של קרסו. – מחולק לאזורים בהתאם למותגים, ובנוסף מחלקת פחחות וצבע. כמו כן במוסך קיימים משרדים, מטבח, וחדר אוכל, מרתף/חניון – לאחסון מכוניות חדשות לפני מסירה ללקוחות, לשימוש עובדי המרכז, ולמבקרים חיצוניים. משרדי ליסינג וטרייד אין – למכירה וקניה מכוניות יד שניה וכן לשכירות ליסינג לחברות ולפרטיים שטחים מסחריים – שמיועדים למסחר בהתאם לדרישות הת.ב.ע. כמו הסעדה, חנויות וכו'.

 

 1. תכנון אדריכלי

הפרויקט תוכנן על ידי משרד אורבך הלוי, והתכנון הינו יוצא דופן ושונה לחלוטין ממבנה מוסכים שעד היום הורגלנו לראות. המבנה – הן המוסך והן אולמות התצוגה תוכננו מקונסטרוקציית פלדה גלויה ללא חיפוי חומרי גמר נוספים, הגג תוכנן כמשטחים משופעים, עם גמלונים וקרניזים בצורת קשתות מיוחדות, שמקנות למבנים צורות יוצאת דופן במנה המוסך ואולמות התצוגה.

התכנון יוצא הדופן יצר אתגרים רבים בתכנון קונסטרוקציית הפלדה של המבנה, ובביצוע הקונס' על ידי מפעלי ברנד תעשיות אשר מתמחים בביצוע של עבודות קונסטרוקציה מורכבות.

המראה האדריכלי של הפרויקט זכה לשבחים רבים מכל הגורמים אשר ביקרו באתר, ואף נציגי יצרני הרכב ניסן ורנו אשר ביקרו בארץ ציינו שזה אחד המוסכים היפים ביותר שהם ראו.

 

 1. תכנון אולמות התצוגה

תכנון הפנים של אולמות התצוגה מתבצע על ידי משרד אדריכלים – ש. דוידוביץ, המתמחה בין היתר בתכנון אולמות תצוגה בתחום הרכב, ובין היתר משמש כמתכנן הבית של קרסו בכל אולמות התצוגה שלהם ברחבי הארץ.

תכנון האולמות הינו תכנון ייחודי, וכפוף להנחיות מפורטות של היצרנים השונים. לכל יצרן – ניסן, רנו, אינפיניטי, ודאצ'יה, ישנם הנחיות ורמות תכנון מפורטות אשר תקפות לכל יבואני הרכב באשר הם.

בחלק מהמקרים לא תמיד ניתן לעמוד במילוי ההנחיות הנ"ל כי תכנון המעטפת של המבנה לא לקח בחשבון מלכתחילה את הדרישות הנ"ל, ולאור זאת לא תמיד ניתן כאמור ליישם את הדרישות של היצרנים.

 

 1. תשתיות ציוד תפעולי במוסך

תשתיות וציוד טכני של המסך כוללים מערכות רבות כדלקמן:

 • מערכת שמן מרכזית כולל צוברים לשמן, (4 סוגי שמנים), צנרת שמן מצוברים מרכזיים לכל עמדות העבודה ברחבי המוסך, מערכת בקרת שמן ממוחשבת וכו'.
 • ביצוע תשתית מקונס' פלדה בכל שטחי המוסך עבור תשתיות, שמן, חשמל, תקשורת, אויר דחוס, גופי תאורה, וכו'.
 • עמדות עבודה אשר בהם ישנם גלגלונים לשמן ולאוויר דחוס נקודות חשמל ותקשורת.
 • תשתית צנרת לאוויר דחוס כולל מערכת מדחסים מרכזית שמספקת לחץ אוויר לכל המוסך.
 • ליפטים למכוניות בכל עמדות העבודה.
 • מערכת תנורים לצביעת רכב.
 • מערכת מורכבת ומסובכת לביצוע ארובות לתנורי הצביעה כולל מערכות ניטור מזהמים אשר עלולים להיפלט מתנורי הצבע הכל לפי דרישת איכות הסביבה.
 • מערכת יניקת אגזוזים בתוך המוסך. (לסילוק הגזים הנפלטים מהמכוניות בתוך המוסך).
 • מכונות לשטיפת רכב פרטי ומסחרי.

 

 1. ניהול הפרויקט – מרגולין

צוות מרגולין – אמיר אלפרוביץ, ישראל זלצמן, נועם גואטה, עופר היינמן, וגל פריטל אשר ליווה את הפרויקט בשנתו הראשונה, מנהלים את הפרויקט ומתמודדים עם אתגרי התכנון, ותאום התכנון והנושאים המורכבים אשר מייחדים את המוסך, כולל עבודה מול ספקי חברת קרסו מוטורס למידת הצרכים שלהם והטמעתם בתכנון וביצוע הפרויקט.

כל הציוד הטכני שמתואר בסעיף 5 לעיל, תואמו ונוהלו על ידי צוות האתר, החל מהשלב הראשוני של קבל הצעות מחיר, משא ומתן עם הספקים השונים, ובהמשך תיאום אספקת הציוד, ותיאום הביצוע בפועל במוסך, כולל תיאום וקשר למערכות המחוברות לציוד כמו חשמל, צנרת שמן, אוויר דחוס, בקרות ממוחשבות לכל המערכות וכו'.

 

 1. אתגרים מיוחדים בניהול הפרויקט

לפני צוות הניהול של מרגולין עמדו אתגרים רבים הן בטיפול התכנון השוטף של המבנה על כל מערכותיו, והן בטיפול שוטף באתגרי הביצוע. 

אתגר נוסף שעמד בפני צוות מרגולין הוא תאום כל המערכות והתשתיות של הציוד הטכני אשר סופק על ידי ספקי קרסו מוטרוס אשר נדרש לתפעול שוטף של המוסך.

מכיוון שלא היה בצוות התכנון יועץ מיוחד למוסכים, ולא מתכנן מערך הציוד הטכני, צוות מרגולין החל לתאם בפועל את כל מערך התשתיות היעודי אשר נדרש לציוד המוסך כולל הפקת תוכניות ביצוע מפורטות הכוללות את כל פרטי הציוד המפורטים בסעיף 5 לעיל.

לעבודת התכנון זו נדרשו עשרות ימי תכנון לאחר ישיבות רבות מול הצוות הטכני של קרסו, ויישום הדרישות וההנחיות לתוכניות ביצוע שהוכנו על ידי נועם גואטה.

אתגר נוסף שעמד בפנינו, שאמנם קיים בכל פרויקט, אך משמעותי מבחינת התזמון מול חברת חשמל – בחיבור החשמל הקבוע למבנה מרשת חברת חשמל. ואכן בימים אלה, לאחר מאמצים וקשיים מרובים, חברת חשמל מבצעת את חיבור החשמל (חיבור קו במתח גבוה).

 

 1. ביצוע – קבלנים

הקמת הפרויקט מתבצעת באמצעות קבלן ראשי – שמיר הנדסה האחראי לביצוע כל העבודות שלד, גמר, ופיתוח עד לקבלת טופס 4.

כל קבלני המשנה ובעיקר קבלני המערכות אושרו מראש על ידי הפיקוח וקרסו, כך שבחירת הקבלנים הייתה תחת בקרה מלאה של המזמין והפיקוח.

במקביל, כפי שמצוין בסעיף 5 לעיל, במהלך הביצוע של הקבלן הראשי, משולבים ספקים רבים של קרסו שמתואמים ומנוהלים כאמור ישירות על ידנו ובתאום מלא עם צוות הניהול של האתר מטעם הקבלן.